Výborný vstup do novej sezóny

29.01.2020 18:53:01
Výborný vstup do  novej sezóny

Začala nová sezóna

Žiarskí atléti zažívajú výborný vstup do nového roka. Darilo sa im už v prvých dvoch týždňoch a ďalšie výborné výsledky pridali aj v druhej polovici januára.

Bieliková a Hríň deklasovali konkurenciu... Predposledný januárový víkend patril v Banskej Bystrici špecializovanému podujatiu Jumperia, na ktorom naši atléti v súťažili v skokanských disciplínach.  Najvýraznejší výsledok zaznamenala staršia žiačka Natália Bieliková, ktorá v skoku do diaľky deklasovala konkurentky, keď dosiahla výkon 514 cm a zvíťazila s priepastným náskokom 42 cm. Dominancia Natálky je ešte pozoruhodnejšia v tom, že štartovala v početnej 23-člennej konkurencii atlétok z celého Slovenska. Navyše, viaceré zo súperiek boli staršie ako žiarská športovkyňa.

Natália potvrdila svoju všestrannosť aj v skoku do výšky, kde skončila desiata. V rovnakej súťaži skončila Aydin Dajana Mary na piatom mieste, keď dosiahla rovnaký výkon ako víťazka – 150 cm, v jej neprospech však hovoril väčší počet neplatných pokusov.

V skoku do diaľky sa darilo aj chlapcom. Adam Hríň skokom dlhým 664 cm presvedčivo vyhral súťaž juniorov, Aurel Lipták bol medzi dorastencami piaty.

Rovnaký výsledok dosiahol Aurel Lipták aj v behu na 60m, kde má jeho výkon 7,83 sek. a spomínané piate miesto veľkú cenu, keďže súťaž prebiehala v početnej a silnej konkurencii.

Na 60-ke boli výborné aj dorastenky Karolína Holeková a Radka Môcová, ktoré skončili v druhom behu na druhom a treťom mieste s výkonmi  8,19 a  8,22 sek.

Svoje trénerské a manažérske povinnosti si spestril v najkratšom šprinte aj tréner Adam Pajunk, ktorý skončil medzi mužmi na siedmom mieste.

Bezprostredne po Jumperii sa žiarske atlétky predstavili aj v súťaži vo vrhu guľou.  Ema Ijeoma Okoyeocha skončila tretia výkonom 8,89.  Natália Bieliková a Viktória Futáková skončili tesne za ňou. Obe hodili zhodne 8,45 m.  Lucia Bartfayová skončila medzi juniorkami druhá.

Výborné výsledky v medzinárodnej konkurencii

O týždeň neskôr (25. januára) žiarski atléti štartovali v Bratislave na podujatí Olympijské nádeje V4 a skvele si počínali aj v medzinárodnej konkurencii.

Vynikajúco nás opäť reprezentovala  staršia žiačka Natália Bieliková, ktorá v dramatickej súťaži diaľkárok skončila tretia. Pri výkone 520 cm ju od druhého miesta delil centimeter, na víťazstvo jej chýbali dva centimetre.

Výborné výsledky dosiahli aj dorastenky v behu na 60 metrov. Karolína Holeková bola jednou zo štyroch slovenských dorasteniek, ktoré štartovali v prvom, teda najkvalitnejšom zo siedmich behov, kde skončila ôsma.  V druhom behu štartovala Radka Môcová a svoj beh presvedčivo vyhrala. Jej výkon 8,08 sek. bol štvrtý najkvalitnejší v 43-člennej medzinárodnej konkurencii.

Medzi dorastencami bežal výborne Matej Hudec, ktorý obsadil v behu na 500 metrov tretie miesto. Vladimír Macko  skončil v druhom behu na 1500 metrov štvrtý.

V rovnaký deň štartovala v Bratislave aj Ema Černajová, ktorá na dorasteneckých majstrovstvách Slovenska siahala na životný výsledok. V závere súťaže sa nachádzala na vynikajúcom šiestom mieste, no po chybnom pokyne od rozhodcov opustila trať jedno kolo pred koncom, čo pravidlá nedovoľujú.

Peter Kováč