Bronz z majstrovstiev Slovenska v športovej chôdzi v BB

06.01.2020 18:41:42

Bronz z majstrovstiev Slovenska v športovej chôdzi

Halová atletická sezóna už tradične začína chodeckým podujatím. V nedeľu, 5.1. 2020, sa v Banskobystrickej atletickej hale konali majstrovstvá Slovenska  v chôdzi mužov, žien, juniorov, junioriek, st.žiactva, veteránov a veterániek. Toto skvelé atletické podujatie podporili svojou účasťou aj Matej Tóth ( majster sveta a olympijský víťaz v chôdzi na 50km) a skvelým oživením pretekov bola účasť Paulíny Fialkovej, úspešnej olympioničky v ženskom biatlone, aj celého vedenia Slovenského atletického Zväzu na čele s prezidentom Petrom Korčokom, ktorý v závere podujatia dekoroval najlepších na stupni víťazov.

Náš Atletický klub MŠK,  Žiar nad Hronom reprezentovala štvorica  nádejných chodcov. Ako prvý nastúpil ešte len prípravkár  Matúško Pluhár v kategórii starších žiakov na 2000m. Prvý kilometer v tempe 6:20 min sa držal statočne v druhej polovici štartovného poľa, potom však pri jeho ešte neskúsenosti s takto dlhou traťou, urobil niekoľko pohybov proti pravidlám a preteky nedokončil. Aj tak to bola pre neho veľká skúsenosť, porovnávať sa so staršími a skúsenejšími pretekármi.  Nakoľko od marca už budeme naplno trénovať na našej novej tartanovej dráhe, verím, že aj Matúško sa začne rýchlo zlepšovať aj na dlhších tratiach, ako je momentálne jeho súťažná na 1000m.

V kategórii starších žiačok v chôdzi na 2000m nás reprezentovala trojica dievčat. Nakoľko okruh má len 170m boli dievčatá rozdelené do dvoch skupín po 12 pretekárok. V prvej skupine nastúpila Lea Hudecová, ktorá ako začínajúca pretekárka sa postupne kolo po kole prepracovávala do vedúcej skupinky až do cieľa prišla na skvelom 3. mieste v čase 12:22,54 min.                                                                                                                              V nasadenej  A -  skupine 12 dievčat nás reprezentovali Ema Černajová a Nikola Ďuranová. Celá A - skupina od prvého kola nasadila fantastické tempo, hlavne Ivana Dudová z AK-ZŤS Martin, ako najlepšia chodkyňa  z roku 2019 na tejto trati. Nakoľko Ivana Dudová  si po prvom kole urobila dostatočný náskok, zvyšok štartovného poľa už bojoval len o druhé a tretie miesto. V tejto skupine sa držala aj naša Ema Černajová. Pre našu tretiu pretekárku  Nikolu Ďuranovú, to boli tiež prvé preteky na tak dlhej trati a pri jej veľkej snahe vyrovnať sa najlepším „prepálila“ svoje tempo a nakoniec nedokončila preteky po 1200m.

Boj o druhé a tretie miesto vyvrcholil až v poslednom 12 kole, kde naša Ema Černajová nasadila svoj tradičný finiš a získala v cieli bronzovú medailu v novom osobnom výkone 10:32,65 min.

Je to vynikajúci vstup do novej sezóny, nakoľko Ema minulý rok z rôznych zdravotných problémov prakticky netrénovala až do začiatku októbra. Verím, že  sa už nebude opakovať minulý rok a tento rok sa bude môcť plno venovať tréningu.

Poradie prvých troch v cieli:

1. miesto Ivana Dudová               AK ZŤS Martin                   čas: 09:48,74min.

2. miesto Zámečníková Kristína  ŠK BCF B.Bystrica             čas: 10:28,73min.

3. miesto Černajová Ema             AK-MŠK Žiar n/Hronom   čas: 10:32,65min.

Na majstrovstvách boli  dosiahnuté skvelé výkony aj v kategórii mužov na 5000m, kde Miroslav Úradník  z ŠK DUKLA o.z. B. Bystrica, zvíťazil v skvelom čase pod 20 min výkonom 19:57,28 min. Skvelá naša olympionička Czáková Mária z ŠK DUKLA o.z. B. Bystrica zvíťazila v kategórii žien na trati 3000 m v čase: 13:03,52 min. a na tej istej trati v kategórii junioriek zvíťazila Hanuliaková Stanislava z AK  Slávia TU Košice v skvelom čase 15:08,24 min.