Žiarsky atlét Lukáš Muha urobil dôležitý krok na ceste k majstrovstvám Európy juniorov.

24.10.2016 22:36:28
Žiarsky atlét Lukáš Muha urobil dôležitý krok na ceste k majstrovstvám  Európy  juniorov.

Dňa 23.10.2016 sa v Dudinciach  konali majstrovstvá Stredoslovenského atletického zväzu v cezpoľnom behu. Tieto preteky boli zároveň ak prvými kvalifikačnými na majstrovstvá Európy v cezpoľnom behu juniorov a dospelých.

Tieto preteky aj  poslednými pre kategóriu prípraviek, ktorá má  svoju najvyššiu súťaž majstrovstvá kraja, tak sme  dali šancu aj našim začínajúcim atlétom a tiež chodci, šprintéri a skokani sa  zúčastnili.

Ako prvá začala súťaž najmenších súťažiacich v kategórii prípraviek dievčat na 600m rok nar. 2005 a mladšie. Náš atletický klub reprezentovalo 7 dievčat ( N.Bieliková, L.Líškayová, K.Kubovčíková, H.Kubovčíková, M.Marčišinová, K.Puťošová,S.Marušková). Naša pretekárka Natálka Bieliková ( diaľkárka) sa taktickým spôsobom  držala v čelnej skupine pretekárok a skvelým 200m finišom s prehľadom zvíťazila časom 1:55min . a vybojovala si titul MsSAZ.. S týmto časom by sa umiestnila na stupni víťazov aj v kategórii chlapcov. Na peknom 5.mieste sa umiestnila Lenka Líškayová a prekvapením bola Katka Kubovčíková, naša začínajúca atlétka,ktorá celú trať „dýchala“ na chrbát“ Lenke v konečnom poradí obsadila pekné  6. bodovacie miesto.

V kategórii prípraviek chlapcov sme mali tiež zastúpenie ( S.Muller, M.Husenica, M.Kapusta všetko šprintéri).  na trati 600m dlhej si Samko Muller držal medailovú pozíciu po celú trať.  V závere nahodil skvelý finiš, čím         sa dostal do vedenia  ešte 50m pred cieľom, ale nakoľko sa začal „ oberať“ po súperoch  na cieľovej páske ho predbehol Samuel Balent a AK ŠK UMB Banská Bystrica časom 1:53min, náš Samko  Muller obsadil skvelé 2.miesto časom 1:54min.. ( verím, že si z tohto behu vezme ponaučenie a prestane sa  počas pretekov pozerať po súperoch).

V kategórii  mladších žiačok v behu 1 120m náš AK reprezentovali štyri pretekárky ( N.Krajčíková, B.Brnáková a B.Magulová, V. Beňová). Počas preteku si najlepšie z našich viedla Ninka Krajčíková ( diaľkárka), ktorá počas celého behu držala krok s najlepšími a skvelým finišom si vybojovala cenné 3.miesto.

V kategórii starších žiačok v behu na  2 240m  naše farby reprezentovala Nicolka Kováčová, ktorá sa takticky držala na medailových pozíciách počas celého behu. V záverečných 200m súperky nasadili skvelý finiš. Do cieľa dobehla na skvelom 3.mieste  za dvojicou pretekárok z AK Mostáreň MŠK Brezno V.Forester a V.Dunajskou.

V kategórii starších žiakov bežali za náš klub začínajúci atléti Matej Hudec a Ľubomír Lavirac, ktorí dobehli do cieľa v druhej polovici štartovného poľa. Verím, že prvá skúsenosť našich začínajúcich atlétov a atlétok ich len „nakopne“ k väčšiemu úsiliu na tréningoch, aby sa čo najskôr mohli priblížiť k výkonom svojich súperov.

Počas celých pretekov vládla medzi deťmi skvelá atmosféra, ale  myšlienky trénerov hlavne Števka Muhu a Olivera Dávida trénerov  Lukáša Muhu  už mysleli na kategóriu juniorov, v kde sa  bežali  prvé kvalifikačné preteky juniorov na majstrovstvá Európy v cezpoľnom behu, ktoré sa uskutočnia v Talianskom CHIU 11.12.2016 kategória  juniorov začala v popoludňajších hodinách, náš klub v tejto kategórii reprezentovali skúsený Lukáš Muha a vytrvalec Ľubomír Orságh. Na trati kvalifikačných pretekov ME  dlhej 5 600m ( 5 kôl) sa stretla slovenská bežecká špička juniorov. Od začiatku pretekov sa Lukáš  Muha takticky držal  v čelnej skupine pretekárov.  Skvele zachytil aj úniky súperov počas prvých troch kôl.  Dve kolá pred cieľom skvelým zrýchlením si postupne vytvoril náskok a do cieľa dobehol na 1.mieste s náskokom pred druhým pretekárom cca 300m.

Ľubomír Orságh dobehol v rámci majstrovstiev  SsAZ na peknom 5.mieste.

Chcem  touto cestou pochváliť všetkých mladších pretekárov a rodičov, za skvelú atmosféru okolo trati, ktorú  vytvorili počas behu juniorov.

Lukáš Muha si okrem titulu majstra SsAZ  odniesol aj prvenstvo v kvalifikácii na blížiace sa ME juniorov. Pred ďalšími dvoma kvalifikačnými podujatiami 29.10. a 19.11..2016 v Šamoríne si vytvoril nielen skvelý bodový náskok, ale určite aj  pevné sebavedomie, že na to má. Všetci mu budeme držať palce nielen v kvalifikácii na ME ,ale aj na M-SR stredných škôl v cezpoľnom behu ,ktoré sa konajú už v stredu 26.10.2016 v Lipovskom Mikuláši.

Skvelé preteky a skvelá atmosféra  pre našu žiarsku atletiku  ovenčené dvoma zlatými medailami, jednou striebornou a dvoma bronzovými medailami  a kvalifikačný víťazstvom na ME.