Žiarčan atletickým vicemajstrom na 800m

22.06.2016 20:39:07
Žiarčan atletickým vicemajstrom na 800m

V dňoch 18. – 19. júna sa konali v Nitre majstrovstvá Slovenskej republiky v atletike juniorov. Náš atletický klub na šampionáte reprezentoval niekoľko násobný majster Slovenska Lukáš Muha. Víkendové preteky boli poznačené veľkými horúčavami, ktoré ovplyvnili najmä výkony v behoch na stredné trate. Pretekár atletického klubu štartoval na dvoch tratiach. Vybral si beh na 800m a 1500m. Na kratšej trati figuroval Lukáš na prvom mieste v štartovnej listine. Dominancia z tabuliek sa preniesla aj na atletický ovál. Už od prvých metrov behu si Lukáš kontroloval čelo preteku. Po mnohých nástupoch súperov vyrazil 200m pred cieľom do rýchleho finišu. Do cieľa dobiehal s rukami nad hlavou čo symbolizovalo jeho víťazstvo v prvom najťažšom rozbehu. Čas nebol ukážkový 2:02,36 min.  Jeho radosť bola však predčasná. Po chybe organizátora sa do druhého behu na 800m dostali dvaja silný pretekári. Vedeli aký čas bolo potrebné pokoriť, aby mohli pretekárov z prvého behu vytlačiť zo stupňov víťazov. Po rýchlo rozbehnutom úvode tieto predpoklady naplnil jeden z dvojice pretekárov. O celkovom víťazstve musela rozhodnúť cieľová kamera, pretože časomiera ukázala víťazom z oboch behov rovnaký čas. Nakoniec tento vyrovnaný súboj dopadol v neprospech nášho pretekára a zaostal za zlatou priečkou len o 2 stotiny sekundy keď víťaz dosiahol čas 2:02,34 min.

13501755_1110847528953981_7996341012643936203_n.jpgDruhý deň majstrovstiev Slovenska nastúpil náš pretekár na trati 1500m. Už prvé metre poukazovali, že beh sa pobeží taktickým spôsobom. Lukáš si udržoval počas závodu priebežnú tretiu a štvrtú priečku. Favoritom však na tejto trati nebol preto čakal čo urobia jeho hlavní súperi. Pretek sa začal výrazne meniť po méte 1000m kedy začali favoriti nastupovať. Atlét nášho klubu však v záverečných metroch nestačil, a dobehol na konečnom 4. mieste vo vylepšenom tohtoročnom čase 4:23,37 min.

Lukášove slová po majstrovstvách Slovenska:

„Prípravu na tieto preteky som zvládol na vysokej úrovni. Odbehal som veľa kvalitných tréningov. Prvý deň majstrovstiev som splnil sľúbené, dobehol som na prvom mieste v prvom rozbehu. Presne tak ako som si celú taktiku naplánoval. Smutné však bolo, že organizátor pochybil pri nasadení bežcov do rozbehov. S druhým dňom majstrovstiev Slovenska som tiež spokojný. Na majstrovstvá som prišiel s cieľom získať titul na 800m naopak trať na 1500m som bral ako lepší tréning v konkurencii. Myslím, že tieto preteky boli pre mňa veľmi dobrá skúsenosť. Verím, že sa prebojujem po týchto výkonoch do výberu reprezentácie na tohtoročné medzištátne stretnutie juniorov.“

(OD)