Lukáš Muha na šampionáte s osobným maximom na 800m

27.06.2016 21:51:42

Banskobystrické Štiavničky hostili už 69. ročník majstrovstiev Slovenska mužov a žien v atletike. Farby atletického klubu hájil pretekár nášho klubu Lukáš Muha. Po výborných výkonoch na majstrovstvách Slovenska juniorov chcel zabojovať aj v mužskej kategórii. V prvý deň bol na programe rozbeh na 800m. Do finále mohli zasiahnuť bežci z oboch rozbehov na prvých troch miestach plus dvaja nasledujúci s časom. Žiarčan nasadil od štartu pomerne svižné tempo. Prvú pozíciu si držal do posledných metrov rozbehu kedy ho predbehli skúsenejší pretekári. V rozbehu si zabehol nový vynikajúci osobný rekord 1:58,78 min., a do finále postúpil z výborného tretieho miesta. V druhý deň majstrovstiev bolo na programe finále v behu na 800m. Náš pretekár opäť diktoval tempo od úvodných metrov, pretože netaktizoval, a snažil sa opäť zopakovať výkon na hranici osobného rekordu. Finálový beh nebol rozbehnutý rýchlo. Favoritom na víťazstvo bol Matúš Talán, ktorý predpoklady aj potvrdil, a po mohutnom závere si dobehol po titul majstra Slovenska. Junior nášho klubu však na súperov v záverečných metroch nestačil, a dobehol na solídnom 5. mieste v dobrom čase 1:59,80 min. Víkendový šampionát ukázal, že Muha je odvážny pretekár. V nabitom poli sa nestratil ani v jeden deň šampionátu.

Lukášove vyjadrenie po šampionáte:

„Výsledné 5. miesto hodnotím ako solídne umiestnenie. Tabuľky pred pretekom ukazovali, že by som sa mohol umiestniť do prvej päťky čo som aj potvrdil. Potešil ma však nový osobný rekord. Vzhľadom k tomu, že aj v sobotu aj v nedeľu som behy na 800m rozbiehal sám podarilo sa mi zabehnúť dva solídne časy. To, že som tempo udával od štartu preteku ma neprekvapilo, pretože túto taktiku sme zvolili s trénerom už pred pretekom. Veril som, že podám výkony na hranici osobného maxima. Na štadióne boli aj reprezentačný tréneri, ktorí robili výber na medzištátne stretnutie juniorov. Nechcel som sklamať bojoval som do posledných metrov. Radosť sa znásobila keď som sa večer po šampionáte dozvedel, že som nominovaný na medzinárodný štart. Veril som, a nakoniec budem môcť Slovensko reprezentovať na medzištátnom stretnutí juniorov, ktoré sa bude konať v susednom Maďarsku v Miskolci.“